Open Water Trophy Winners

3K Male Championships Club   3K Male Junior Champonships Club
2010 Lawrence Lowman Hatfield   2010 James Dougal Hitchin
2011 Caleb Hughes Hatfield 2011 Caleb Hughes Hatfield
2012 No competitors   2012 No competitors  
2013 Tim Shuttleworth Hatfield 2013 Tim Shuttleworth Hatfield
2014 Tim Shuttleworth Hatfield 2014 No competitors  
2015 Nathan Hughes Hatfield 2015 Nathan Hughes Hatfield
2016 Max Jelfs Hatfield 2016 Max Jelfs Hatfield
       
3K Female Championships Club   3K Female Junior Championships Club
2010 Julia Petchey Watford
      
2010 Katie Lightowler City of St Albans
2011 Victoria Pritchard Hatfield 2011 Victoria Pritchard Hatfield
2012 Hayley Warrington Hoddesdon 2012 Hayley Warrington Hoddesdon
2013 Abby Smith Harpenden 2013 Chloe Richards Hoddesdon
2014 Victoria Pritchard Hatfield 2014 No competitors  
2015 Amber Hughes Hatfield 2015 Amber Hughes Hatfield
2016 Shannon Nichols Watford 2016 Shannon Nichols Watford
       
5K Male Championships Club   5k Male Junior Championships Club
2010 Lee Portingale Hitchin   2010 No competitors  
2011 Aydin Berki Hatfield 2011 No competitors  
2012 Aydin Berki Hatfield 2012 Callum Chivers Hitchin
2013 James Dougal Hitchin 2013 Callum Chivers Hitchin
2014 No competitors   2014 No competitors  
2015 Louis Hines Watford 2015 Harrison Lees Watford
2016 Harrison Lees Watford 2016 Harrison Lees Watford
       
5K Female Championships Club   5K Female Junior Championships Club
2010 Lucy Charles Hoddesdon   2010 No competitors  
2011 No competitors   2011 No competitors  
2012 No competitors   2012 Charlotte Longden Hoddesdon
2013 No competitors   2013 No competitors  
2014 No competitors   2014 No competitors  
2015 Victoria Pope Watford 2015 Victoria Pope Watford
2016 Abby Smith Harpenden 2016 Victoria Pope Watford
       
1500m Male Championships Club   1500m Male Junior Championships Club
2010 Simon Emerson Hitchin   2010 Matthew Williams Watford
2011 Jack Spence Watford 2011 Ethan Farrell Hatfield
2012 No competitors   2012 Emil Berki Hatfield
2013 Nathan Hughes Hatfield 2013 Nathan Hughes Hatfield
2014 Nathan Hughes Hatfield 2014 Nathan Hughes Hatfield
2015 Nathan Bentley Hatfield 2015 Luke Sugden Hatfield
2016 Nathan Bentley Hatfield 2016 Timothy Hughes Hatfield
       
1500m Female Championships Club   1500m Female Junior Championships Club
2010 Sue Tysoe Watford   2010 Faye Nugent Hatfield
2011 Pippa Shuttleworth Hatfield 2011 Pippa Shuttleworth Hatfield
2012 Not awarded   2012 Fiona Thornton Hatfield
2013 Amber Hughes Hatfield 2013 Amber Hughes Hatfield
2014 Faye Nugent Hatfield 2014 Emily South Cheshunt
2015 Natasha Bentley Hatfield 2015 Natasha Bentley Hatfield
2016 Lauren Young Hatfield 2016 Lauren Young Hatfield
       
800m Male Championships Club   800m Male Junior Championships Club
2010 Neil Jones Hitchin   2010 Ben Purcell Hatfield
2011 Jonathan Quinn Hatfield 2011 Nathan Hughes Hatfield
2012 Tim Shuttleworth Hatfield 2012 Tim Shuttleworth Hatfield
2013 Alex Evens Hitchin 2013 Alex Evens Hitchin
2014 Callum Wollaston Cheshunt 2014 Callum Wollaston Cheshunt
2015 Daniel Lush Cheshunt 2015 Daniel Lush Cheshunt
2016 Sam Gaines Hemel Hempstead 2016 Sam Gaines Hemel Hempstead
       
800m Female Championships Club   800m Female Junior Championships Club
2010 Emma Warrington Hoddesdon   2010 Pippa Shuttleworth Hatfield
2011 Fiona Thornton Hatfield 2011 Fiona Thornton Hatfield
2012 Tegan Wollaston Cheshunt 2012 Tegan Wollaston Cheshunt
2013 Emily South Cheshunt 2013 Emily South Cheshunt
2014 Amber Shine Hatfield 2014 Amber Shine Hatfield
2015 Alice Fender Hemel Hempstead 2015 Alice Fender Hemel Hempstead
2016 Gemma Hanson Hatfield 2016 Gemma Hanson Hatfield