East Region Winter Championships 2012

The ASA East Region  Winter Championships  took place at Parkside Pools, Cambridge on 1st & 2nd December, 2012. Hatfield dominated the medal table but there were many notable performances from the Hertfordshire clubs. Hertfordshire clubs appeared in the Medal Table as follows:

1 Hatfield 35 golds, 23 silvers, 23 bronze; 2 Co Peterboro 14-7-8; 3 St Felix School 9-2-2; 4 Co Cambridge 5-8-3-; 5 Watford 2-0-1; 6 Team Ipswich 1-10-9; 7 Modernians 1-4-6; 8 Hoddesdon 1-1-4; 9 Stowmarket 1-0-1; 10 UEA Norwich 0-5-5; 11 Mid Beds 0-2-1; 12 Berkhamsted 0-1-1; 14 West Suffolk 0-0-1, Deben 0-0-1, Flitwick 0-0-1.

As well as winning medals Hertfordshire swimmers were much in evidence in the finals, Below is a list of the Hertfordshire swimmers who reached the B finals and the finals

Women's 200m Freestyle Jessica Jackson Hatfield



Pippa Shulttleworth Hatfield






Men's 200m Freestyle Martyn Walton Hatfield



Sean Leahy Hatfield



Caleb Hughes Hatfield



Jake Lloyd Hatfield



Nico Campbell Hatfield






Women's 50m Butterfly - B final Lily West
Hatfield



Alison Binns Watford






Women's 50m Butterfly - Final Chloe Arnold Hatfield



Grace Lee Hatfield



Georgina Pryor Hoddesdon



Alice Hewson Hatfield






Men's 50m Butterfly - B final Nicholas Shone Harpenden



Stuart Clarke Bishops Stortford



James Sirett Watford






Men's 50m Butterfly - Final Jake Lloyd Hatfield






Women's 100m Breaststroke - B final Lucy Park
Watford



Christie Bays Hatfield



Lily West
Hatfield






Women's 100m Breaststroke - Final Madeleine Churchman Hatfield



Katie Armitage Watford



Charlotte Reid Hatfield



Alexandra Hatt Watford






Men's 100m Breaststroke - B final Gregory Baxter Berkhamsted






Men's 100mk Breaststroke - Final Sean Leahy Hatfield



Ben Purcell Hatfield



Chris Smith Hoddesdon






Men's 200m Backstroke Charles Pond Thompson Hatfield



Martyn Walton Hatfield



Caleb Hughes Hatfield



Luke Hazelhurst Hatfield



William Kearsey Hatfield






Wpmen's 200m Backstroke Faye Nugent Hatfield



Flora Hanson Hatfield



Sian Lockett Hatfield






Men's 50m Freestyle - B final Jake Lloyd Hatfield



William Kearsey Hatfield






Men's 50m Freestyle - Final Jack Spence Watford



Kevin Pickard Hatfield



Reece Barclay Hatfield



Nico Campbell Hatfield



Alexander Snowden Bishops Stortford






Women's 50m Freestyle - B final Ashley Morrall Hatfield



Alice Hewson Berkhamsted



Charlotte Longden Hoddesdon






Women's 50m Freestyle - Final Grace Lee Hatfield



Jessica Jackson Hatfield



Katie Armitage Watford



Faye Nugent Hatfield






Women's 100m Freestyle - B final Charlotte Longden Hoddesdon



Alison Binns Watford






Women's 100m Freestyle - Final Sian Lockett Hatfield



Jessica Jackson Hatfield



Katie Armitage Watford



Grace Lee Hatfield






Men's 100m Freestyle - B final Jack Spence Watford



Bradley Slavinec Hatfield



Matthew Williams Watford






Men's 100m Freestyle - Final Stuart Clarke Bishops Stortford



Caleb Hughes Hatfield



Martyn Walton Hatfield



Alexander Snowden Bishops Stortford



Sean Leahy Hatfield



Nico Campbell Hatfield






Women's 200m Butterfly Lily West
Hatfield



Abby Smith Harpenden






Men's 200m Butterfly
Jake Lloyd Hatfield



Kouji Urata Hatfield






Women's 50m Breaststroke - B final Christie Bays Hatfield






Women's 50m Breaststroke - Final Madeleine Churchman Hatfield



Katie Armitage Watford



Charlotte Reid Hatfield



Alexandra Hatt Watford






Men's 50m Breaststroke - B final Chris Smith



Ben Purcell



James Narengian



Matthew Aldous-Home






Men's 50m Breaststroke - Final No finalists from Hertfordshire  - The only final in the whole weekend in which hertfordshire swimmers did not feature!






Women's 200m Individual Medley Katie Armitage Watford






Men's 200m Individual Medley Jack Spence Watford



Caleb Hughes Hatfield



Martyn Walton Hatfield



Nici Campbell Hatfield



Will Kearsey Hatfield






Women's 50m Backstroke - B final Alice Hewson Berkhansted



Faye Nugent Hatfield






Women's 50m Backstroke - Final Sian Lockett Hatfield



Grace Lee Hatfield



Charlotte Reid Hatfield



Flora Hanson Hatfield






Men's 50m Backstroke - B final Luke Hazelhurst Hatfield






Men's 50m Backstroke - Final Jack Spence Watford



Kevin Pickard Hatfield



Martyn Walton Hatfield



Will Kearsey Hatfield






Women's 100m Butterfly - B final Chloe Arnold Hatfield






Women's 100m Butterfly - Final Lily West
Hatfield






Men's 100m Butterfly - B final Charles Pond Thompson Hatfield






Men's 100m Butterfly - Final Kouji Urata Hatfield



Jake Lloyd Hatfield






Men's 100m Backstroke - B final Luke Hazelhurst Hatfield






Men's 100m Backstroke - Final Charles Pond Thompson Hatfield



Martyn Williams Hatfield



Will Kearsey Hatfield



Jack Spence Watford






Women's 100m Backstroke - B final Sian Lockett Hatfield






Women's 100m Backstroke - Final Faye Nugent Hatfield



Flora Hanson Hatfield



Grace Lee Hatfield



Georgina Pryor Hoddesdon






Men's 200m Breaststroke Ethan Lamb Hatfield



Ben Purcell Hatfield






Women's 200m Breaststroke Lily West
Hatfield



Madeleine Churchman Hatfield



Charlotte  Reid Hatfield



Katie Armitage Watford



Alexandra Hatt Watford



Christie Bays Hatfield

Many of the above swimmers became Regional Champions or were medallists, and the results can be found on the regional website

In addition many Hertfordshire swimmers were medallists or became Regional Champions in the Timed Final events (Heat Declared Winner events)